Tekin Bilişim ve Bilgi Teknolojileri |


Video Mapping Ne Demek?

Türkiye’de son zamanda giderek popüler olmaya başlayan video mapping, esasında çok uzun süreden dijital dünyada varlığını sürdürüyor. Eski dönemlerde, televizyon programlarında ve konser şovlarında ağırlıklı olarak kullanılırken, şimdilerde daha geniş bir kullanım alanına sahip olup bir düğün veya toplantı da görme imkanınız var.


Video Mapping Programları

Özellikle kullanılan bir software yok. Piyasa da ağırlıklı olarak Adobe After Effects, Modul8, Resolume, Final Cut ve Adobe Premiere kullanıyor. Yani animasyon, video yapmak için kullandığınız programlar ile video mapping yapabilirsiniz.


Video Mapping Nasıl Yapılıyor?

Bir uygulama aracılığı ile projeksiyon cihazından ilgili alan yüzeyine belli resim, video görseli yansıtılır. Genellikle, ses ile sekronize şekilde oluyor. Alan yüzeyi, -örneğin bir binanın dış cephesi- bilgisayarda harita olarak çıkarılır. Harita üzerinde belli noktalar üzerinden animasyon süreci oynatılır. Mapping, ile ilgilenen kişi hem bu noktaları belirler hemde alan yüzeyinde hangi noktaya ne tip bir görsel gelecek ve nasıl anime edileceğini belirler. Gerisi, Photoshop da olduğu gibi layer düzeni ile binaya, ilgili alana giydiriliyor. Görseller genelde büyük geniş bir ekrana sığıcak şekilde tasarlanıyor.


Önemli noktalarda bazıları:

  • Ortamın karanlık olması. Videomapping uygulamasının verimli olabilmesi gece veya sıfıra yakın ışık olması en iyi verimliliği almanızı sağlar.
  • Minumum 1024×768 pixels olmalı.
  • Provaların kusursuz gerçekleşmesi önemli. Projeksiyonu nereye koyacağınız ve bir engel ile karşılaşmıyor olduğunuza önem verin.
Türkiye’nin Başarılı Video Mapping Uygulamalarından Bazıları


TALEPLERİNİZİ BİZE İLETİN SİZİNLE İRTİBATA GEÇELİM

Güvenilir bir firma arıyorsanız ve araştırmaktan yorulduysanız, biran önce hayallerinizi hayata geçirmek için bize yazın, hemen sizinle irtibata geçelim.

Adınız Soyadınız
Mail Adresiniz
İletişim Numaranız
Mesajınız

Formu Gönder